Як українські фахівці з реабілітації вчилися у колег в Італії
Українські лікарі під час війни постали перед викликом – не просто надати медичну допомогу постраждалим, а й відновити їхні можливості жити повноцінно. За понад 2,5 роки повномасштабної війни вони отримали неабиякий досвід, яким вже можуть ділитися з колегами з інших країн.
Водночас медики постійно зіштовхуються з новими клінічними випадками й задачами у своїй практиці, тож мають постійно навчатися, щоб надана допомога відповідала високим міжнародним стандартам. Розуміючи цю потребу, Soleterre спільно з благодійним фондом «Запорука» організували навчальну поїздку для українських медичних працівників в Італію. Стажування відбувалось у межах проєкту «Посилення спроможності медзакладів України», який реалізується за фінансової підтримки Італійської агенції з питань співробітництва в галузі розвитку (AICS).
Навчалися на практиці
Протягом 10 днів різні фахівці мультидисциплінарних команд (лікарі ФРМ, фізичні терапевти, ерготерапевти, психологи) з медичних закладів Львова та Дніпра працювали пліч-о-пліч із командою лікарів італійського реабілітаційного центру «Монтекатоне». Досвід роботи з іноземними колегами допоміг українським спеціалістам покращити деякі з підходів у реабілітаційній допомозі. Протягом стажування наші фахівці та фахівчині розглядали такі теми:
- сучасні асистивні технології для пацієнтів з різним рівнем ураження спинного мозку та черепно-мозкової травми;
- як адаптувати житлові умови для людей зі спинномозковою травмою;
- нейропсихологія в реабілітації — що робити для відновлення когніції;
- використання роботизованих систем в реабілітації пацієнтів з ураженнями центральної нервової системи;
- навчання використанню ефективних засобів рекреації, як методів соціалізації пацієнтів тощо.
Усі ці теми близькі до тих викликів, з якими зіштовхуються фахівці центру реабілітації «UNBROKEN/Незламні» у Львові та «Міської клінічної лікарні №4» у Дніпрі, тож команда українських спеціалістів всотувала всі нові знання та практики.
Керівник центру реабілітації «UNBROKEN/Незламні» Олег Білянський говорить, що це вже не перше його навчання за кордоном, але однозначно цінне й корисне. Центр «Незламні» на базі Першого медичного об’єднання Львова забезпечує лікування, протезування, фізичну терапію та психологічну допомогу пацієнтам, у тому числі з пораненнями та політравмами. Від початку повномасштабної війни понад 18 тисяч українців, зокрема і дітей пройшли тут лікування. Центр має велику кількість пацієнтів з травмами нервової системи і постійно перебуває в пошуку ефективних рішень для якісного реабілітаційного процесу.
«Як керівник центру реабілітації я отримав цінні знання щодо організації та менеджменту процесу реабілітації в цілому. Структура клініки «Монтекатоне» цілком відповідає реабілітаційним запитам. Ті зміни, які ми плануємо впровадити з листопада 2024 року, тут вже працюють і є взірцем для наслідування», — поділився Олег Білянський.
Керівник центру реабілітації говорить, що під час стажування вдалося навчитися новим підходам до фізичної терапії пацієнтів з наслідками черепно-мозкової травми, травмами хребта та ампутаціями. Навчання відбувалось із зануренням у контекст, на прикладі роботи з реальними пацієнтами, що дало можливість побачити, як працює на практиці надана від колег теорія.
«Українські фахівці були повністю залучені до процесу реабілітації у ролі асистентів фізичних терапевтів, ерготерапевтів, лікарів та психолога, за що окрема велика подяка лікарям клініки «Монтекатоне». Слід відзначити навчання з підходів у роботі зі складною реабілітаційною апаратурою та системами штучного відкашлювання при терапії дихальних ускладнень», — додає Білянський.
Після навчання команда Першого медичного об’єднання планує запровадити у себе інновації у дихальній терапії та фізичній терапії у воді. У цьому їм допомагатимуть прикладні навички, отримані під час стажування. Як каже ерготерапевтка центру реабілітації «Незламні» Ярина Васильків, вона візьме у роботу деякі нові для себе підходи дихальної терапії.
«Ерготерапевти в Італії показали, які саме допоміжні засоби вони використовують, які з них придумали та виготовили самостійно. Ми вивчали різні позиції розміщення рук на грудній клітці, які допомагають краще стимулювати виведення мокроти з різних ділянок легень», — розповіла Ярина.
У листопаді, після повернення з навчання, команда «Незламних» відкрили відділення спінальної травми і вже втілюють у програмах те, чому навчились у колег в Італії.
Досвід сприятиме розвитку інтенсивної реабілітації
Один із учасників стажування, Ілля Грицюк, фізичний терапевт «Міської клінічної лікарні №4» у Дніпрі, також відзначив корисний для себе досвід роботи з пацієнтами, які мають пошкодження спинного мозку та потребують інтенсивної реабілітації. Дніпро — найбільше прифронтове місто, що приймає поранених військових з різних напрямків, а також цивільних, які постраждали внаслідок бойових дій. Лікарі «четвірки» не тільки повертають цих пацієнтів до життя, а й допомагають відновитися після лікування у відділення фізичної та реабілітаційної медициниу. Тут пацієнти проходять інтенсивну реабілітацію після важких травм та захворювань. Мультидисциплінарна команда відділення невпинно працює, навчається й навчає нових фахівців. Попри свій потужний досвід, для спеціалістів цінно було почути, як ще вони можуть покращити свою роботу у найскладніших випадках.
«Дуже ціную можливість дізнатися про передові підходи, які дозволять мені ефективніше допомагати людям з подібними ушкодженнями та забезпечити їм найвищий рівень втручань. Сподіваюся, що цей досвід не тільки допоможе мені особисто, але й сприятиме розвитку сфери інтенсивної терапії в Україні», — сказав Грицюк.
Більше про досвід учасників стажування читайте у матеріалі на сайті HUBZ.