Що робити, якщо в укритті діти налякані, тривожні та прислухаються до всіх звуків?
Психологи «Запоруки» радять.

 

2705Готуємось заздалегідь. У спокійній обстановці проговорюємо з дитиною алгоритм дій. Коли почуємо сирену, що беремо, куди йдемо, що робимо. Збираємо разом рюкзачок з водичкою, чимось смачненьким, улюбленою іграшкою, олівцями та пледом, з якого можна зробити кокон або халабуду і сховатися там.

 

2705Рухаємося! Механізм стресу тілесний. Тож, коли дуже тривожно, танцюємо, дихаємо, стрибаємо, присідаємо, граємо в «крокодила» (за допомогою пантоміми намагаємося вгадати слово).

 

2705Граємось! Наприклад, в театр тіней. Погане освітлення в бомбосховищі — те, що потрібно для цього. Гра — найпростіший спосіб трансформувати напругу. Тому в рюкзачок можна покласти ще й ліхтарика.

 

2705Сміємося! Для цього починаємо разом складати казку — кожен говорить по реченню, продовжуючи фразу попередньої людини. Завжди виходить весело.

 

2705Співаємо! У бомбосховищі це можна робити нарешті голосно, від душі. Починайте, а інші до вас не забаряться приєднатися. Відчуття згуртованості вкрай добре впливає і на дорослих, і на дітей.

 

274cНе акцентуємо увагу, якщо хтось в бомбосховище плаче. Якщо дитина цікавиться, спокійно пояснюємо, що іноді навіть дорослим буває сумно і хочеться поплакати.

 

2705Обіймаємось! Багатьом це потрібно в першу чергу. Але обов’язково запитуємо, чи можна обійняти або доторкнутися, бо іноді в ситуації стресу люди стають гіперчутливими. Їм такі речі можуть доставити дискомфорт.

 

2705Тримаємо себе в руках. Не підвищуємо голос на дитину та не видираємо в неї з рук планшет або телефон, якщо вона чимось там зацікавилися. Якщо це допомагає їй відволіктися, це вже добре.

 

2705Пам’ятаємо. Дитина — це особистість. Дорослим важливо показувати повагу до неї, до її тілесності, особистого простору, почуттів та думок. Якщо дитина чогось не хоче, не треба її змушувати та наполягати.

 

Бережімо себе!1f9e1

 

Гаряча лінія психологічної підтримки від «Запоруки» за номером 0 800 4000 23 працює:
1f538безкоштовно
1f538по всій території України
1f538з усіх мобільних операторів
1f538для дзвінків із-за кордону +38 050 493 03 07
Psy 1024x1022