Survivors Guilt 300x300
Бути поряд попри все – саме про це проект психологічної підтримки від «Запоруки»1f4991f49b
Вже зараз сотні тих, хто постраждав від війни, отримують професійні консультації кризових психологів.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ за номером 0 800 4000 23 працює:
1f538безкоштовно та цілодобово
1f538по всій території України
1f538з усіх мобільних операторів
1f538для дзвінків із-за кордону +38 050 493 03 07
Як справитись з провиною вцілілого?
«Інші люди багато роблять для перемоги, а я роблю те саме, як до війни». «Я в безпечному місці, а потрібно було б не покидати дім, бути з іншими». «Я роблю щось для перемоги, але цього замало. Треба більше». «Як я можу відпочивати, коли люди потерпають від бомбардувань?». Чи бували у вас такі чи подібні думки?
Якщо так, і ці думки виникають неодноразово, скоріше за все, у вас провина вцілілого. Це характерно для тих, хто був у небезпеці, вцілів і тепер у безпечному місці, а іншим це не вдалося.
З одного боку такі думки свідчать про наші високі моральні якості, здатність співчувати й піклуватися про інших. З іншого – з часом у людини можуть виникнути апатія, депресія та інші негативні психічні стани. Саме тому з почуттям провини потрібно працювати.
Для цього варто зважати на наступне1f447
1f538пам’ятайте, хто насправді винен в тому, що йде війна і гинуть люди (це не ви її розпочали, спричинили руйнування й загибель людей)
1f538знайдіть фізичну опору, яка допоможе набути внутрішньої сили (є речі, на які ми можемо вплинути, а є ті, на які не можемо, тому слід прийняти ситуацію і адаптуватися до неї, щоб мати опору під ногами)
1f538логічно обґрунтуйте ваші дії (якщо не вмію воювати, краще довіритися тим, хто це вміє і зможе)
1f538критично поставтеся до своїх думок на кшталт вищезгаданим (подумайте, чи приносять такі думки користь вам і вашим близьким, адже переживання знесилять вас і обмежать можливість допомоги собі і людям)
1f538контролюйте своє життя завдяки короткостроковому (на день-два) та довгостроковому (що буду робити після перемоги) плануванню
1f538підтримуйте зв’язок з людьми, які складають для вас екологічне коло спілкування
1f538забезпечте баланс між психічними витратами і відновленням ресурсу (дотримуйтесь по можливості звичайного розпорядку дня, відпочивайте, дозволяйте собі маленькі радощі)
1f538будьте активними (почніть із простих повсякденних дій – прибрати, прогулятися, зробити прості спортивні вправи тощо – і поступово нарощуйте темп життя)
1f538відчуйте, що приносите користь (знайдіть, як можете допомогти іншим людям; корисним може бути навіть те, що ви турбуєтеся про себе самі, нікого не «навантажуєте»)
Підтримуючи себе таким чином, будемо мати сили, щоби після перемоги активно включитися у відновлення нашої країни. Тож разом до перемоги!