На днях Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр отримав сепаратор клітин крові – ключове обладнання для здійснення процедури трансплантації кісткового мозку. Цей коштовний апарат вартістю 1,7 мільйони гривень ми придбали для відділення трансплантації, який розпочали будувати минулого року. Аналогічного обладнання немає у жодному дитячому медичному закладі Західного регіону України.
Допоки відділення будують, лікарі практикують на колегах, які зголосились бути волонтерами та донорами під час навчання.
Під час трансплантації кісткового мозку, пересаджують не сам кістковий мозок, а стовбурові клітини. Джерелом цих стовбурових клітин для трансплантації у 4 з 5 випадків є периферична кров. Сепаратор клітин крові потрібний, щоб «забрати» ці клітини з організму донора. Після цього клітини заморожують для подальшого використання у лікуванні. Процедура забору клітин триває близько чотирьох-п’яти годин.
Сепаратор працює таким чином: пропускає через себе кров людини, «забирає» необхідну кількість стовбурових клітин й повертає кров назад в організм. Стовбурові клітини він «видає» у спеціальні мішечка з кров’ю. Під час трансплантації пацієнту вливають стовбурові клітини: виглядає це, як звичайне переливання крові. Стовбурові клітини знайдуть кістковий мозок, розмножаться там й організм зможе функціонувати. Трансплантація кісткового мозку підвищує ефективність лікування раку, а інколи є єдиною можливістю вилікуватися.
Два дні група із 6 лікарів Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру під керівництвом інструктора вчиться працювати на новому обладнанні, у реальному часі «забирати» кров та аналізувати результати роботи. Волонтером та донором крові є медичний працівник лікарні.
Інформація про проект трансплантації кісткового мозку в Львові:
Будівництво відділення трансплантації кісткового мозку в Львові - це найамбітніший і один з найдорожчих проєктів медичної галузі Західного регіону України. Проєкт реалізує благодійний фонд «Запорука», який 12 років допомагає родинам онкохворих дітей в Україні. Партнерами також є і міжнародні організації – італійські фундації «Роза Прістіна» та «Солетерре».
Згідно з проєктом, у лікарні облаштують приміщення для забору кісткового мозку, боксовані палати з ламінарним потоком повітря та HEPA-фільтрацією, технічні приміщення для функціонування апаратури. Палати відділення трансплантації – не такі, як звичайні: до їх облаштування надзвичайно вимогливі критерії, адже пацієнт після пересадки повинен перебувати в стерильних умовах від 30 до 120 днів.
Майбутнє відділення трансплантації зможе приймати 12 дітей щороку.
Наразі в приміщеннях тривають ремонтні роботи. Паралельно – відбуваються освітні заходи для медичних працівників, які будуть залучені до роботи відділення: відбулись навчальні візити до Національної дитячій спеціалізованій лікарні «ОХМАТДИТ», у планах - візит до закладів Італії.
У рамках проєкту «Запорука» вже придбала розморожувач плазми крові та стовбурових клітин - обладнання, яке також необхідне для проведення трансплантації кісткового мозку.