Default image
Оформлення інвалідності
Зміст

Коли оформлювати інвалідність для тяжкохворої дитини?

Чинне законодавство не встановлює чітких строків, коли саме слід звертатися для оформлення інвалідності дитині.

Зазвичай процедура встановлення інвалідності розпочинається після того, як дитина пройшла необхідне лікування та курс реабілітації. Якщо за результатами реабілітації буде підтверджено стійкий розлад функцій організму, який обмежує життєдіяльність дитини, можна подавати документи на встановлення інвалідності.

Однак якщо йдеться, приміром, про підтверджене онкологічне чи будь-яке інше захворювання, наявність якого дає право на встановлення дитині інвалідності, її оформлення можна починати під час лікування чи навіть без проходження відповідного лікування.

Також у випадках вроджених порушень або хронічних захворювань можна звертатися за направленням на проходження медико-соціальної експертизи (МСЕК) без попереднього лікування та реабілітації.

У будь-якому разі перед початком процедури рекомендується проконсультуватися з лікарем, який надає дитині первинну медичну допомогу. Він допоможе оцінити доцільність звернення та розпочати оформлення направлення.

Яка процедура оформлення інвалідності дитині?

Дитині може бути встановлено одну з таких категорій:

  • «дитина з інвалідністю»;
  • «дитина з інвалідністю підгрупи А» – у випадку винятково тяжкого порушення здоров’я, повної залежності від постійного догляду, сторонньої допомоги чи диспансерного нагляду, а також фактичної нездатності до самообслуговування.

Рішення про встановлення дітям інвалідності приймають лікарсько-консультативні комісії (ЛКК) закладу охорони здоров’я, де спостерігається дитина.

До складу комісії входять голова, лікарі за спеціальностями, спеціаліст з реабілітації, лікар-психолог або практичний психолог. У засіданнях комісії можуть брати участь представники органів соціального захисту населення, психолого-медико-педагогічних консультацій, а також у разі потреби – представники державної служби зайнятості, інших підприємств, установ та організацій (за згодою).

Покрокова процедура:

  • Звернення до лікаря

Зверніться до сімейного лікаря, профільного спеціаліста або до закладу, де лікується дитина. Необхідно пройти повне медичне обстеження.

  • Отримання медичних документів

Після обстеження потрібно отримати один із таких документів:

  • консультативний висновок спеціаліста (форма 028/о);
  • виписку з медичної картки стаціонарного хворого (форма 027/о).
  • Отримання направлення на МСЕК

На підставі отриманих документів лікар, який надає первинну медичну допомогу, оформлює направлення на проходження медико-соціальної експертизи (МСЕК).

  • Підготовка документів та розгляд ЛКК

Лікар готує та подає до ЛКК необхідні документи. Упродовж 7 робочих днів з моменту їх надходження проводиться огляд дитини. На підставі огляду ЛКК ухвалює рішення – про встановлення або відмову в установленні інвалідності.

На засіданні ЛКК обов’язково має бути присутній лікар, який надає дитині первинну медичну допомогу. Він інформує комісію про стан дитини.

У разі встановлення інвалідності ЛКК оформлює:

Дата встановлення інвалідності – це дата надходження документів до ЛКК.

Інвалідність дитині зазвичай встановлюється на 2 або 5 років, або до досягнення 18-річного віку – залежно від характеру порушення здоров’я.

 Детальніше про встановлення інвалідності дитині – за посиланням.

 Про порядок оскарження рішення ЛКК – за посиланням.

Як встановлюється інвалідність дитині, якщо вона не може бути присутня на огляді ЛКК?

Якщо дитина не може бути присутня на засіданні лікарсько-консультативної комісії (ЛКК), можливі такі варіанти:

  1. Огляд за місцем проживання (перебування)

Якщо стан здоров’я дитини не дає можливості прибути на засідання ЛКК, її огляд може бути організований із виїздом комісії до місця її проживання (перебування). Про такий спосіб проведення огляду зазначається в направленні на проходження дитиною медико-соціальної експертизи. Ініціює огляд дитини за місцем проживання (перебування) її законний представник. Для цього він усно чи письмово звертається з відповідним зверненням до лікаря, який видаватиме направлення.

  1. Заочний розгляд документів

Якщо дитина проживає у віддаленій або важкодоступній місцевості, комісія може встановити інвалідність заочно – лише на підставі документів. Для цього потрібна письмова згода батьків або інших законних представників дитини. Про такий спосіб прийняття рішення зазначається в направленні на проходження дитиною медико-соціальної експертизи. 

  1. Встановлення інвалідності під час перебування дитини за кордоном

Якщо дитина тимчасово перебуває за кордоном, ЛКК може прийняти рішення про встановлення їй інвалідності на підставі поданих документів за результатами медичного обстеження за кордоном. Для цього її батьки або інші законні представники можуть подати заяву сімейному лікарю чи профільному спеціалісту, який видаватиме направлення на проходження дитиною медико-соціальної експертизи. Заяву та пакет документів можна надіслати або поштою, або у сканованому вигляді.

Важливо: усі подані документи мають бути перекладені українською мовою та засвідчені, відповідно до законодавства України, консульською установою України.

Як відбувається повторний огляд дитини для продовження інвалідності?

Якщо інвалідність дитині встановлено на певний строк (не до досягнення повноліття), у медичному висновку зазначається дата повторного огляду.

Повторний огляд проводиться у таких випадках:

  • У плановому порядку – у вказану у висновку дату. Рекомендується заздалегідь звернутися до лікаря для ініціювання процедури продовження статусу дитини з інвалідністю – щонайменше за місяць до завершення чинного терміну. Це дозволить вчасно пройти необхідні обстеження перед направленням на ЛКК.
  • Раніше строку – за ініціативою батьків або законних представників, якщо стан здоров’я дитини змінився (погіршився або покращився).
  • Також ініціатором може бути лікар, який надає дитині первинну медичну допомогу, якщо бачить для цього підстави.

Повторний огляд дітей із нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму проводиться не пізніше ніж за місяць до завершення чинності медичного висновку. Тож до лікаря для отримання направлення на ЛКК доцільно звернутися за два місяці або навіть раніше – щоб встигнути пройти всі необхідні обстеження.

Процедура повторного огляду така ж, як і первинного: потрібно пройти обстеження, зібрати відповідні медичні документи, отримати направлення до лікарсько-консультативної комісії (ЛКК).

Звертаємо увагу: якщо строк повторного огляду припав на період дії воєнного стану, його можна перенести – але не пізніше ніж на шість місяців після припинення або скасування воєнного стану. Це можливо за умови, що лікар не має змоги направити дитину з інвалідністю на ЛКК. У такому випадку інвалідність автоматично продовжується – до останнього дня шостого місяця після завершення воєнного стану, якщо повторний огляд не буде проведено раніше.

Поважними причинами для перенесення огляду є, наприклад: тяжкі захворювання (онкологія, психічні розлади, повна сліпота, ампутація кінцівок), а також перебування в зоні бойових дій або на тимчасово окупованій території.

Зміст
Наступна публікація
Default image
Державна підтримка

Наші партнери